Nasza szkoła już od 2012 roku uczestniczy w międzynarodowym programie „Szkoły Aktywne w Społeczności” (SAS). Uczestniczące w nim szkoły starają się spełnić Międzynarodowe Standardy Szkół Aktywnych w Społeczności. Program od 2012 roku realizowała w Polsce Federacja Inicjatyw Oświatowych (FIO), a od października 2016 prowadzi go Fundacja Innowacji Edukacyjnych "Mała Szkoła" (FIE). Od 2015 roku program SAS pięknie rozwija się w Warszawie i na Mazowszu dzięki partnerstwu: FIO/FIE, Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES), Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli (MSCDN) oraz Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów (OEIiZK).
27 września w siedzibie MSCDN w Warszawie odbyła się konferencja „Szkoły Aktywne w Społeczności a zmiany w edukacji”. Uczestniczyła w niej „silna” reprezentacja naszej szkoły z panią dyrektor Agnieszką Suską, nauczycielami ze szkolnego zespołu SAS – Ewą Kościelnik, Iwoną Dymek i Tomaszem Dymkiem oraz uczniami klasy siódmej Jolą Kozłowską, Magdą Korczak i Krzysztofem Suską. Rodziców reprezentowała pani Katarzyna Kozłowska.
Uczestników spotkania powitał dyrektor MSCDN pan Jarosław Zaroń. Następnie prezeska Fundacji Innowacji Edukacyjnych pani Elżbieta Tołwińska-Królikowska przypomniała historię Programu SAS oraz podsumowała działania w ostatnim roku. Kolejnym punktem konferencji była prezentacja o nierównościach w polskim systemie edukacyjnym, ich przyczynach i zapobieganiu przygotowana przez dr hab. Romana Dolatę profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Warszawskiego.
W przerwie konferencji jej uczestnicy mogli obejrzeć stoiska, przygotowane przez szkoły uczestniczące w programie, promujące i przedstawiające realizację założeń programu SAS w ich placówkach. Było tam oczywiście również i nasze stanowisko, na którym chwaliliśmy się naszymi sukcesami na polu aktywnych działań w społeczności lokalnej. Sami też podglądaliśmy innych szukając pomysłów na nowe formy działalności. Szczególnie interesowały nas różne formy promocji i reklamy szkoły „na zewnątrz”, szykujemy się przecież do obchodów Jubileuszu 150-lecia naszej szkoły.
W ostatniej części spotkania dorośli uczestnicy uczestniczyli w zajęciach warsztatowych „SAS a zmiany w edukacji”, podczas których poszukiwali odpowiedzi na pytanie „Jak założenia systemu edukacji mogą być realizowane w SAS?”.
Natomiast uczniowie obecni na konferencji uczestniczyli w atrakcyjnej aktywności edukacyjnej „Śladami Marii Skłodowskiej-Curie”. Pod opieką pani Ewy Kędrackiej z OEIiZK, która tę aktywność przygotowała, udali się do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego znajdujące się nieopodal przy ul. Freta 16. Mieści się ono w XVIII-wiecznej kamienicy, w której w 1867 urodziła się Maria Skłodowska-Curie i w której obecnie mieści się również siedziba Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Oprowadzająca grupę po ekspozycjach przewodniczka ciekawie opowiadała o życiu, rodzinie i pracy wielkiej, polskiej uczonej, a uczniowie starali się znaleźć w tej opowieści odpowiedzi na pytania umieszczone na karcie pracy jaką otrzymał każdy szkolny zespół uczestniczący w grze. Po powrocie do siedziby MSCDN odpowiadali na pytania testu przygotowanego on-line na platformie Kahoot. Taka forma sprawdzania wiedzy za pomocą komórki bardzo im się spodobała.
Nasi uczestnicy warszawskiego spotkania wracali do Rozniszewa zadowoleni z ciekawie i pożytecznie spędzonego czasu.