Strona klasy trzeciej

Uczniowie klasy trzeciej przystąpili w tym roku szkolnym do programu profilaktycznego"Wspólne kroki w CYBERŚWIECIE". Program ma za zadanie ukształtowanie u dzieci uczących się w klasach trzecich szkoły podstawowej wiedzy i umiejętności, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i innych mediów elektronicznych, a także chronią przed uzależnieniem od nich.

Program składa się z jednego spotkania informacyjnego z rodzicami i dziesięciu cotygodniowych spotkań (kroków) z dziećmi oraz 3-godzinnego spotkania podsumowującego z dziećmi i ich rodzicami.

KROK PIERWSZY - poznajemy Cyberświat

Uczniowie dyskutowali, odpowiadali napytania związane z Internetem, do czego można wykorzystać Internet, z jakich aplikacji, stron internetowych można korzystać używając smartfona, tabletu, komputera.

Uczestnicy spotkania pracując w grupach mieli za zadanie znaleźć ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu - zabawy, w które można bawić się samemu i z rówieśnikami, w domu, w szkole i na świeżym powietrzu.

Na zakończenie spotkania uczniowie mieli wymyśleć nazwę ich klasowego bloga. Było kilka propozycji, bardzo ciekawych, ale wygrało hasło "Czytelnicy".

KROK DRUGI - dobre maniery

Dobre maniery obowiązują nie tylko w codziennym życiu, podczas spotkań towarzyskich i zabaw z kolegami, ale dobre reguły obowiązują również  użytkowników Internetu i mediów elektronicznych.

Dzieciaki pilnie pracowały nad przyporządkowaniem sytuacji, w których ludzie dobrze lub źle traktują siebie nawzajem i swoje środowisko. Było wiele dyskusji i wątpliwości.

Gdy nie będziemy przestrzegać dobrych zasad jako użytkownicy Internetu to zapanuje chaos i będą utrwalane złe nawyki. Pisząc e-maile należy przestrzegać ortografii, poprawności gramatycznej i używać pięknego języka.

KROK TRZECI - bezpieczeństwo w sieci

Uczniowie mieli możliwość porozmawiać o zagrożeniach czyhających na nich w związku z korzystaniem z mediów elektronicznych i Internetu. Pracowali z rozsypanką zawierającą zdania opisujące różne czynności bezpieczne i niebezpieczne.

Uczniowie wczuwają się w rolę osób znajdujących sie w różnych sytuacjach. Przekazują zachowania za pomocą ruchu i mimiki.

KROK CZWARTY - Cyberdoradcy ds. bezpieczeństwa

Uczniowie zapoznają się z komiksami, które związane są zuzytkowaniem Internetu i mediów elektronicznych. Poznają sposoby jak radzić sobie z zagrożeniami, które można spotkać w Internecie.

KROK PIĄTY - rozmowy w Cyberświecie

Poznajemy język żyrafy = język porozumienia i język szakala = język przemocy. Obydwa języki spotykamy w Internecie, musimy umieć je rozpoznać i z nimi sobie radzić.

Rozpoznanie właściwego języka nie jest wcale łatwą sprawą.

KROK SZÓSTY - gdy poznajemy kogoś przez Internet

Na zajęciach dzieci miały odpowiedzieć na wiele pytań min.:

- Po czym można poznać, jak czuje się, co robi, w jakim jest wieku osoba, z którą rozmawiamy przez Internet?

- Co to znaczy być anonimowym?

- Czy można w jakiś sposób pokonać anonimowość w Internecie?

- Dlaczego należy być ostrożnym poznając kogoś przez Internet?

- W jaki sposób Internet może pomagać w poznawaniu ludzi i dowiadywaniu się, co się dzieje z ludźmi, których znamy? Jakie możliwości daje Internet w relacjach z innymi ludźmi?