Idąc śladami starszych kolegów również uczniowie klas I-III pojechali do radomskiego Muzeum im. Jacka Malczewskiego na muzealne warsztaty. To nowy kierunek naszych wypraw, wcześniej tam raczej nie jeździliśmy. Dlaczego właśnie teraz wyjazdy do radomskiego Muzeum stały się takie popularne?
Muzeum w Radomiu zaprezentowało program edukacyjny, skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którego celem ma być popularyzacja wiedzy historycznej, archeologicznej, etnograficznej, przyrodniczej i plastycznej. Edukacja muzealna jest cennym uzupełnieniem zajęć dydaktycznych prowadzonych w szkołach. Program składa się z lekcji muzealnych i warsztatów prowadzonych przez pracowników wszystkich działów radomskiego Muzeum. Podczas lekcji wiedza przekazywana jest uczniom poprzez różnego rodzaju prelekcje, pokazy praktyczne, prace z dziełami sztuki i zabytkami oraz z wykorzystaniem różnorodnych multimediów.
Nasi uczniowie, podzieleni na grupy, uczestniczyli w warsztatach poświęconych tkactwu i rzeźbie z gliny. Podczas tych pierwszych zostali zapoznani z podstawową techniką wyrobu tkanin, dowiedzieli się co to jest wątek i osnowa i sami spróbowali swoich sił w projektowaniu i wykonaniu pięknych tkanin. Ze względów, nazwijmy je: czasowo-technicznych swoje prace wykonywali z papieru.
Podczas warsztatów rzeźbienia w glinie już nie było taryfy ulgowej - należało zmierzyć się z tym mokrym i niezbyt czystym surowcem. Wynagrodzeniem okazały się piękne i różnorodne gliniane rzeźby i naczynia.
Na zakończenie pobytu w Muzeum nasi uczniowie obejrzeli znaną już z opowiadań starszych kolegów wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi i jego epoce.
Z pewnością nie była to ostatnia wizyta w radomskim muzeum.