31 uczniów naszej szkoły wzięło udział w jubileuszowej, bo 25-ej edycji konkursu „Kangur Matematyczny”. Z tej okazji warto więc przybliżyć historię tego współzawodnictwa.
Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O'Hallorana. W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie.
W 1994 roku zostało utworzone towarzystwo "Kangourou Sans Frontières", skupiające organizatorów konkursu z wszystkich krajów. Na corocznym walnym zgromadzeniu ustala ono szczegóły najbliższej edycji konkursu i między innymi wybiera ostateczne zestawy zadań konkursowych spośród propozycji wcześniej nadesłanych przez poszczególne kraje.
Nasi tegoroczni uczestnicy wystartowali w trzech kategoriach: Żaczek (klasy drugie szkół podstawowych) – sześcioro uczestników, Maluch (klasy trzecie i czwarte) – dziewięcioro uczestników (w tym roku tylko z klasy trzeciej, którą w tym miejscu należy pochwalić za najliczniejszy udział) i Beniamin (klasy piąta i szósta) – szesnaścioro uczestników.
Zadania konkursowe trochę swą formą odbiegają od zadań ze szkolnych podręczników. Przy ich rozwiązywaniu należy wykazać się nie tyle biegłością rachunkową, co raczej umiejętnością logicznego myślenia i wnioskowania. Tegoroczne zadania nasi uczestnicy określili jako „średnio trudne”. Jak sobie z nimi poradzili okaże się pod koniec maja, bo wtedy zazwyczaj przysyłane są do szkoły wyniki konkursu. Poczekamy.