W środę, 17-go kwietnia, mieliśmy możliwość spotkania z muzyką flamenco. Tutaj należy wspomnieć, że flamenco to zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Romów, obejmujące muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania. Jego tradycja pochodzi z Andaluzji, i tam do dziś można oglądać jego wykonanie. My słuchaliśmy utworów muzycznych flamenco wykonywanych przez duet gitarowy Marcina Adamczyka i Franka Lewockiego. Poznaliśmy różnice pomiędzy zwykłą gitarą, a gitarą flamenco. Pojawiły się też inne instrumenty charakterystyczne dla tego stylu - cajon (przypominające zwykłą skrzynkę) i kastaniety.
Podczas koncertu obejrzeliśmy też pokazy tańca flamenco w wykonaniu Kamili Olesińskiej, pięknie ubranej w charakterystyczną dla flamenco długą, falbaniastą suknię. Dowiedzieliśmy się, że tańcem opowiada się jakąś historię i gestom nie przypisuje się konkretnych znaczeń. We flamenco ruchy ciała i gesty wyrażają pewne stany emocjonalne tancerza lub podkreślają znaczenie słów i charakteru melodii, która im towarzyszy. Okazało się jak wielkie znaczenie mają dłonie i stopy tancerki - właściwie są kolejnym instrumentem muzyki flamenco. Mogliśmy zobaczyć popularną w Andaluzji zabawę dzieci w bociana i żabę.
Żywiołowy koncert bardzo nam się spodobał. Artystów przywiózł do nas niezawodny w takich wypadkach pan Eugeniusz Chudak Morzuchowski, który również koncert poprowadził i grał na cajon. Dziękujemy.