- Z historii Galerii Na piętrze
- listopad 2023 - Hanna Grodzka-Nowak - Ilustracje
- grudzień 2018 - Luiza Wemberger
- luty 2018 - Wystawa prac dzieci
- grudzień 2017 - Wisła w ilustracjach
- listopad 2017 - Chrzest Polski w ilustracjach
- marzec 2017 - Jacek Matlakowski
- luty 2017 - Wszystkie ręce na scenę...
- luty 2017 - Wystawa prac dzieci
- listopad 2016 - Józef Wilkoń
- styczeń 2016 - Na falach wyobraźni
- październik 2015 - Jolanta Marcolla
- czerwiec 2015 - Artur Gołębiowski
- kwiecień 2015 - Wanda i Bogusław Orlińscy
- marzec 2015 - Krystyna Michałowska, Aleksandra Kucharska-Cybuch
- luty 2015 - Wystawa prac dzieci
- październik 2014 - Tam za dworem, za jeziorem...
- styczeń 2014 - Wystawa prac dzieci
- wrzesień 2013 - O Krasnoludkach i o sierotce Marysi
- listopad 2012 - Pieśń ujdzie cało
- październik 2012 - Zdzisław Witwicki
- wrzesień 2012 - Korczak i jego dzieło
- czerwiec 2012 - Józef Wilkoń
listopad 2016 - Józef Wilkoń
W naszej Galerii „Na piętrze” wielkie wydarzenie - wernisaż trzeciej już wystawy Józefa Wilkonia. Tym razem zaprezentowane zostały wspaniałe ilustracje Mistrza do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Po raz pierwszy pan Józef zaprezentował nam w listopadzie 2007 roku „Zwierzyniec pana Wilkonia”, piękną wystawę rzeźb i grafik przedstawiających zwierzęta. Do dziś w naszej pamięci pozostały krokodyl, lew czy niedźwiedź, bajeczne ptaki i metalowe ryby eksponowane w Galerii i na korytarzach szkoły. Po raz drugi gościliśmy Artystę i Jego „Autowidoki” w Dniu Dziecka w 2012 roku. Oprócz grafik przedstawiających świat widziany przez pana Wilkonia z okien samochodu autor pokazał nam swoją książkę „Psie życie” - „Najpiękniejszą Książkę Roku 2011”. Oba spotkania pokazały jak wspaniały kontakt z dziećmi potrafił nawiązać pan Józef. Nie inaczej było i tym razem.
Wernisaż tegorocznej wystawy, który miał miejsce we wtorek 22 listopada, poprzedził „Tydzień z Panem Tadeuszem”. Nasza epopeja narodowa nie znajduje się obecnie w kanonie lektur dla szkoły podstawowej, więc trzeba było ją dzieciom przybliżyć. We wszystkich klasach odbyły się specjalne lekcje na ten temat. Opowiadano o historiach opisanych przez Adama Mickiewicza, oglądano ilustracje różnych wydań dzieła. Dzieci miały możliwość same zmierzyć się z ilustrowaniem poznanych fragmentów utworu. Obejrzały fragmenty filmu Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz”. Szczególnie spodobał im się filmowy Polonez. Jednym słowem uczniowie byli przygotowani do spotkania z Józefem Wilkoniem.
Mimo sędziwego wieku pan Józef ponownie „zawładnął” młodymi umysłami. Podczas obserwowanej przez dzieci zainscenizowanej rozmowy - wywiadu prowadzonego z Nim przez panią dyrektor Agnieszkę Suskę barwnie opowiadał o swoim spotkaniu z „Panem Tadeuszem”. Wyjaśnił dlaczego dominującym motywem ilustracji stała się natura i pejzaż. Artysta nie odtworzył treści dzieła, zilustrował natomiast romantyczny krajobraz dzieciństwa poety. Na kartach „Pana Tadeusza" pojawiły się wielkie drzewa i bujna roślinność, w której niemal ginęli ludzie i zwierzęta. Najważniejsze dla ilustratora powinno być umożliwienie czytelnikowi stworzenie własnego wyobrażenia bohaterów utworu, a nie przekazywanie czy raczej narzucanie mu własnych interpretacji.
Ogromne zainteresowanie dzieci wywołała opowieść mistrza o jego poznawaniu nowoczesnych technologii. Zdradził uczniom, że próbuje tworzyć ilustracje na tablecie i opisał swoją przygodę z telefonem komórkowym. W trakcie opowiadania, jak na zamówienie, komórka pana Józefa zadzwoniła.
Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość zadania autorowi swoich pytań. Pytali o jego twórczość, o jej początki, o to jak, gdzie i kiedy powstawały ilustracje do „Pana Tadeusza”. Interesowało ich skąd Mistrz bierze swoje pomysły. Na wszystkie, nawet najdziwniejsze pytania artysta starał się odpowiadać. A ponieważ pytaniom nie było końca, musiała interweniować pani dyrektor i zakończyć wernisażowe spotkanie.
Podczas wernisażu, oprócz dostojnego autora prezentowanych prac, gościliśmy wielu znakomitych gości. Zaszczyciły nas swoją obecnością ilustratorki książek dla dzieci panie Krystyna Michałowska i Jolanta Marcolla, wareccy artyści i przyjaciele Galerii „Na piętrze” Kazimierz Królik i Jacek Matlakowski, Tomasz Górnicki - rzeźbiarz, twórca pomnika hetmana Stefana Czarnieckiego stojącego na wareckim rynku, pani Iwona Stefaniak - dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Obecny był również wójt naszej gminy pan Marek Drapała i pani Elżbieta Wachnik z Gminnej Biblioteki Publicznej - Centrum Kultury w Magnuszewie. Nie zabrakło wśród obecnych innych przyjaciół naszej Galerii i oczywiście rodziców naszych uczniów, a całe wydarzenie sfilmowała niezawodna w takich sytuacjach ekipa TV Nasz Powiat z Kozienic.