- Z historii Galerii Na piętrze
- listopad 2023 - Hanna Grodzka-Nowak - Ilustracje
- grudzień 2018 - Luiza Wemberger
- luty 2018 - Wystawa prac dzieci
- grudzień 2017 - Wisła w ilustracjach
- listopad 2017 - Chrzest Polski w ilustracjach
- marzec 2017 - Jacek Matlakowski
- luty 2017 - Wszystkie ręce na scenę...
- luty 2017 - Wystawa prac dzieci
- listopad 2016 - Józef Wilkoń
- styczeń 2016 - Na falach wyobraźni
- październik 2015 - Jolanta Marcolla
- czerwiec 2015 - Artur Gołębiowski
- kwiecień 2015 - Wanda i Bogusław Orlińscy
- marzec 2015 - Krystyna Michałowska, Aleksandra Kucharska-Cybuch
- luty 2015 - Wystawa prac dzieci
- październik 2014 - Tam za dworem, za jeziorem...
- styczeń 2014 - Wystawa prac dzieci
- wrzesień 2013 - O Krasnoludkach i o sierotce Marysi
- listopad 2012 - Pieśń ujdzie cało
- październik 2012 - Zdzisław Witwicki
- wrzesień 2012 - Korczak i jego dzieło
- czerwiec 2012 - Józef Wilkoń
marzec 2015 - Krystyna Michałowska, Aleksandra Kucharska-Cybuch
Znany wszystkim dzieciom i dorosłym duński baśniopisarz Hans Christian Andersen napisał ok. 150 baśni. Do najbardziej znanych należą: Brzydkie kaczątko, Świniopas, Księżniczka na ziarnku grochu, Królowa śniegu, Słowik, Dziewczynka z zapałkami, Nowe szaty cesarza, Calineczka, Stokrotka. Baśnie Andersena zawierają głęboki sens humanistyczny i mają uniwersalną, ponadczasową wartość: przez zaczarowany świat kwiatów i zwierząt, wróżek, dobrych i złych duchów ukazują ludzkie charaktery i problemy. „Moje baśnie – pisał Hans Christian Andersen - przeznaczone są zarówno dla starszych i jak dla dzieci. Te ostatnie rozumieją zewnętrzny tok, a ludzie dorośli odczuwają ich najgłębszą treść”.
Na spotkanie z mieszkańcami świata stworzonego przez obdarzonego niezwykłą wrażliwością i bogatą wyobraźnią duńskiego pisarza zapraszamy do Galerii „Na piętrze” w szkole w Rozniszewie. Autorkami prezentowanych ilustracji są wybitne ilustratorki, laureatki wielu nagród i wyróżnień: Krystyna Michałowska i Aleksandra Kucharska – Cybuch.
Ilustracje Krystyny Michałowskiej do Baśni Andersena wydane zostały przez „Naszą Księgarnię” w roku 1995, za które artystka otrzymała nagrodę PTWK.
„Ty żyjesz, chociaż martwe masz powieki, bo w sercach dzieci trwać będziesz na wieki”- Andersenowi- dzieci z całego świata. Słowa te stanowią motto prezentowanej w Galerii „Na piętrze” wystawy ilustracji do baśni Andersena.
W dniu 25 marca 2015 r. odbył się wernisaż z udziałem wspaniałych gości. Po raz kolejny do rozniszewskiej szkoły przyjechali : Jolanta Marcolla, Hanna Nowak, Zdzisław Witwicki oraz autorka prezentowanych prac pani Krystyna Michałowska. Przesympatyczna autorka ilustracji była wieloletnią redaktorką Instytutu Wydawniczego „Nasza Księgarnia”. Nasi uczniowie mogli spotkać się z twórczynią legendarnej już serii „Poczytaj mi mamo…”. , znakomitą ilustratorką ilustracji do czasopism dla dzieci "Miś" i "Świerszczyk".
Prace Pani K. Michałowskiej cechują nastrojowość i baśniowa kolorystyka. Jej bardzo malarskie, przesycone tajemnicą, czasem niesamowite ilustracje ułatwiają młodemu czytelnikowi wędrówkę po świecie fantazji. Oglądając ilustracje do baśni Andersena przenosimy się w świat dzieciństwa, świat pełen niezwykłości, baśniowości. Podczas wernisażu Pani Krystyna Michałowska opowiedziała dzieciom o swoich inspiracjach oraz ulubionych technikach plastycznych. Wtajemniczyła naszych uczniów i gości w proces powstawania prac, które potem zachwycają odbiorców. Ilustratorka opowiedziała dzieciom jedną z baśni Andersena, a była nią baśń „O księżniczce na ziarnku grochu”. Był też czas na udzielanie odpowiedzi na „trudne” pytania dzieci oraz na autografy. Spotkanie , w którym uczestniczył Wójt Gminy Magnuszew Pan Marek Drapała, zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie szkoły było niezwykle sympatyczne, pełne artystycznych wrażeń i zachwytów oraz pierwszych , wiosennych akcentów. A na zakończenie był słodki akcent - pyszny, wręcz bajkowy tort, przygotowany przez jedną z mam.