- Z historii Galerii Na piętrze
- listopad 2023 - Hanna Grodzka-Nowak - Ilustracje
- grudzień 2018 - Luiza Wemberger
- luty 2018 - Wystawa prac dzieci
- grudzień 2017 - Wisła w ilustracjach
- listopad 2017 - Chrzest Polski w ilustracjach
- marzec 2017 - Jacek Matlakowski
- luty 2017 - Wszystkie ręce na scenę...
- luty 2017 - Wystawa prac dzieci
- listopad 2016 - Józef Wilkoń
- styczeń 2016 - Na falach wyobraźni
- październik 2015 - Jolanta Marcolla
- czerwiec 2015 - Artur Gołębiowski
- kwiecień 2015 - Wanda i Bogusław Orlińscy
- marzec 2015 - Krystyna Michałowska, Aleksandra Kucharska-Cybuch
- luty 2015 - Wystawa prac dzieci
- październik 2014 - Tam za dworem, za jeziorem...
- styczeń 2014 - Wystawa prac dzieci
- wrzesień 2013 - O Krasnoludkach i o sierotce Marysi
- listopad 2012 - Pieśń ujdzie cało
- październik 2012 - Zdzisław Witwicki
- wrzesień 2012 - Korczak i jego dzieło
- czerwiec 2012 - Józef Wilkoń
grudzień 2017 - Wisła w ilustracjach
Królowa rzek polskich była tematem wystawy, której wernisaż odbył się w Galerii „Na piętrze” w dniu 20 grudnia br. Ogólnopolska wystawa pt. „Wisła w ilustracjach” została przygotowana w związku ogłoszeniem przez sejm RP roku 2017 – Rokiem Rzeki Wisły.
Na wystawie zaprezentowano 80 prac 24 wybitnych artystów z całej Polski. Autorzy prac to laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prądów, kierunków, kilku pokoleń, wśród nich twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji”: J. Wilkoń, A. Heidrich, T. Wilbik, K. Michałowska, B. Orliński, M. Wasilewski, E. Gaudasińska, T. Borowski, H. Grodzka-Nowak, J. Marcolla, E. Wasiuczyńska, L. Ołdak, K. Stanny, A. Sędziwy, J. Jung, A. Żelewska, A. Michalska-Szwagierczak, A. Gołębiowski, S. Ożóg, D. Kowalski, W. Kołyszko, Z. Kołaczek, A. Kucharska-Cybuch, F. Maśluszczak. Wystawa powstała po XI Ogólnopolskich Warsztatach Ilustratorów zorganizowanych w 2016 roku w Krasnobrodzie.
Źródłem inspiracji dla twórców były teksty znanych poetów i pisarzy, podania, klechdy, legendy, średniowieczne kroniki, ważne wydarzenia z historii najnowszej oraz własne doświadczenia i przeżycia, często bardzo, bardzo osobiste...
O tym, że nasza gmina to gmina nadwiślańska przypomniał gość wernisażu pan Marek Drapała – wójt Gminy Magnuszew. Oprócz niego gościliśmy na wernisażu wareckiego plastyka, dobrego ducha naszej Galerii, pana Jacka Matlakowskiego. Ale prawdziwym „gwoździem” wernisażu był koncert kapeli góralskiej Jetelinka z Beskidów, a u podnóża tych gór znajdują się źródła Wisły.
Mieliśmy okazję posłuchania gry na instrumentach ludowych takich, jak trombita, róg pasterski, fujary i fujarki czy gajdy. Dzieci, i nie tylko, wzięły udział w tanecznej zabawie ludowej „Kapusta”, a chłopcy z klasy siódmej w „Tańcu Zbójnickim”. Górale z kapeli pokazali nam również szczegóły pięknych strojów regionu beskidzkiego.
A na koniec, jako że Boże Narodzenie tuż, tuż, wspólnie zaśpiewaliśmy kilka kolęd. Nawet nie podejrzewaliśmy, że naszym uczniom wypadnie to tak dobrze. Niestety mamy tylko nagranie jednej z nich wykonane telefonem przez panią Anię Owczarczyk. Przekonajcie się sami:
Na koniec wypada wspomnieć, że kapelę sprowadził do naszej szkoły pan Eugeniusz Chudak Morzuchowski z piaseczyńskiej agencji Promocja.