Przedszkolaki

INFORMACJA

Na poniedziałek, tj. 21października prosimy o przyniesienie do przedszkola włóczki lub wełny.

Dnia 29 października odbędzie się w naszej szkole koncert. Prosimy o wpłatę 4,50zł.

WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA

• Blok rysunkowy biały
  • Blok rysunkowy kolorowy
  • Blok techniczny biały
  • Blok techniczny kolorowy
  • Papier kolorowy zwykły
  • Farby plakatowe +  2 pędzle /cienki i gruby/
  • Plastelina
  • Kredki BAMBINO w drewnianej oprawie
  • Temperówka
  • Ołówek
  • Kartonowa teczka z gumką
  • Klej biurowy w sztyfcie
  • Klej magiczny lub wikol
  • Nożyczki zaokrąglonymi czubkami
  • Pudełko chusteczek higienicznych
  • Ubranie na zmianę (bluzka, spodnie, majtki, skarpety)
  • Zmienne obuwie w worku
  • Mały ręcznik
  • Kubek do picia
  • Szczoteczka, pasta, kubek do mycia zębów
  • Kredki, temperówka, ołówek, nożyczki, klej schowane w piórniku.

Wszystkie rzeczy dziecka powinny być podpisane.

NIEZBĘDNIK SUPER PRZEDSZKOLAKA

UBRANIE NA ZMIANĘ

NA WSZYSTKIE BLISKIE SPOTKANIA Z ZUPĄ I ZBYT DALEKIE DROGI DO ŁAZIENKI, GDY ZABAWA TAKAAA CIEKAWA.

WYGODNE BUTY

ŻEBY NIC NIE PRZESZKADZAŁO W POŚCIGU ZA ZŁODZIEJEM LUB SMOKIEM ALBO TEŻ W ZABAWIE Z NASZĄ PANIĄ

PODPISANE UBRANIA I RĘCZNIK

ŻEBY ULUBIONA BLUZKA ZE ŚWINKĄ PEPPĄ NIE ZMIENIŁA WŁAŚCICIELA A UKOCHANY RĘCZNIK Z PSIM PATROLEM NIE ZOSTAŁ SAMOTNY NA ZAWSZE W PRZEDSZKOLNYM KOSZYKU

WYGODNE UBRANIA

DZIĘKI KTÓRYM OMINIE MNIE WALKA ZE ZŁOŚLIWYMI GUZIKAMI, KTÓRE NIE CHCĄ SIĘ ODPIĄĆ LUB SPODNIAMI, KTÓRE TAK NIEWYGODNIE CISNĄ MNIE W BRZUSZEK

UŚMIECH

MAMO, TATO-UŚMIECHNIJCIE SIĘ! ŻEBYM WIEDZIAŁ, ŻE ZA DRZWIAMI PRZEDSZKOLA KRYJE SIĘ WSPANIAŁA PRZYGODA A NIE SMUTNE ROZSTANIE

SMOCZEK I PIELUSZKA ZOSTAJĄ W DOMU

NO HEJ! PRZECIEŻ JESTEM JUŻ PRZEDSZKOLAKIEM! NIE POTRZEBUJĘ SMOCZKA-CHCĘ DUŻO I PIĘKNIE MÓWIĆ. PIELUSZKA? NIE! POTRAFIĘ BYĆ SAMODZIELNY, A JEŚLI NIE DO KOŃCA, TO PANIE ZAWSZE MI POMOGĄ

PŁASZCZ PRZECIWDESZCZOWY I KALOSZE

SPACER W DESZCZU JEST NAJLEPSZY! OCZYWIŚCIE MAMO, NIE ZA DŁUGO, PANI NIE CHCE NAS ROZCHOROWAĆ, ALE TAKIE KRÓTKIE SPACERY TO SAMO ZDROWIE!

RĘCZNIK, KUBECZEK, PASTA I SZCZOTECZKA

ŚWIETNIE, GDY MÓJ RĘCZNIK MA UCHWYT I JEST KRÓTKI, NIE CHCĘ ŻEBY CO CHWILĘ SPADAŁ, BOJĘ SIĘ, ŻE SIĘ POBRUDZI

CZAPKA W SŁONECZNE DNI

JEST TAK BARDZO CIEPŁO, A PLAC ZABAW NA NAS CZEKA... MAMO, TATO, CZY ZOSTAWILIŚCIE MI W SZATNI CZAPKĘ Z DASZKIEM LUB KAPELUSZ?

Pożegnanie z dzieckiem – szczęśliwa siódemka

1. Krótkie pożegnanie

Przeciąganie pożegnania bardzo utrudnia rozstanie dziecku. Długie dyskusje przy drzwiach, przeciągane uściski, pożegnania i powroty dziecka sprawiają, że sytuacja staje się trudna dla wszystkich stron – zarówno rodzica, dziecka, jak i nauczyciela.

1. Rutyna

Warto umówić się z dzieckiem na sposób pożegnania i trzymać się przyjętej zasady. To może być cokolwiek, co odpowiada rodzicowi i dziecku, np.  kiedy dziecko jest już przebrane „buziak, przytulas, piąteczka i lecisz do pani ”. Pierwszego dnia ciężko mówić o rutynie, ale po jakimś czasie dziecko zacznie się przyzwyczajać, a rozstanie będzie łatwiejsze.

1. Pozytywne komunikaty

Kiedy mówimy dziecku „Nie bój się!”, to właściwie wtedy uświadamiamy mu, że jest w ogóle czego się bać. Strach w naszym głosie, żal i współczucie nieświadomie sprawiają, że dziecko utwierdza się w przekonaniu, że dzieje mu się krzywda. Spokojnie.  Nic złego się nie wydarzy! Niech dziecko czuje to również od rodzica. „Będzie fajnie! Miłej zabawy!”

1. Mówienie prawdy

Kiedy mówimy: „Mamusia pójdzie na chwilę do samochodu i za chwileczkę wraca”, oszukujemy, a dziecko szybko się zorientuje, że nie może ufać rodzicowi. Brak zaufania do rodzica przekłada się na brak zaufania wobec nowej pani i przedłuża proces adaptacji dziecka do przedszkola. „Ucieczka rodzica”, gdy dziecko zajmie się zabawą i odwróci swoją uwagę działa tak samo i nie przynosi pozytywnych efektów.

1. Cierpliwość i wrażliwość

Okres adaptacyjny potrafi być burzliwy i długi. Wiele zależy od rodzica i nauczyciela, ale i od wrażliwości dziecka, która jest od nas niezależna. Warto więc uzbroić się w cierpliwość, pozytywnie nastawić i być wsparciem dla dziecka. Krzyk i negatywne komunikaty („Jak nie przestaniesz płakać, to zabieram misia do domu”) tylko pogarszają sytuację. Pomocna może okazać się ulubiona zabawka dziecka i wspólne wybieranie jej przed wyjściem.

1. Wejście do sali

To bardzo ważne, by dziecko weszło do sali na własnych nogach, a nie na rękach rodzica. Moment „wyrywania dziecka” z objęć mamy jest nieprzyjemny dla każdej ze stron – dziecka, rodzica i nauczyciela. Dziecko zaczyna widzieć w nauczycielu osobę, która siłą odbiera je mamie. Dużo przyjemniej nam, nauczycielom, przejąć rączkę dziecka i uściskać je od wejścia, niż wyrwać dziecko rodzicowi. Buduje to zaufanie dziecka.

1. Zaufanie

Pierwsze dni w przedszkolu to trudny czas nie tylko dla dziecka, ale i dla rodzica. Wiemy o tym doskonale. W związku z tym zapewniamy, że niebawem Państwa maluszki pokonają strach i z radością będą biegły do przedszkola.