Nawigacja

 • Spotkanie ze strażnikiem granicznym

  Spotkanie ze strażnikiem granicznym
  24.01.2019

   

  Tuż przed feriami zimowymi mieliśmy okazję gościć w szkole panią Anetę, która wystąpiła u nas jako reprezentantka zawodu strażnik graniczny. Cieszyliśmy się bardzo z tego spotkania, ponieważ pani Aneta od wielu lat jest strażnikiem granicznym, ale jest również mamą naszych dwóch uczennic, dlatego tym bardziej miło było nam ją gościć. Przyszła do nas w stroju służbowym – mundurze, co jak wiemy, nie było sprawą łatwą.

   

  Pani Aneta opowiedziała nam na czym polega jej praca, jakie zadania wykonuje na co dzień i z jakimi sytuacjami ma do czynienia, pracując na warszawskim lotnisku. Często jej praca jest stresująca, a zawsze wymaga dokładności i odpowiedzialności. Na koniec powiedziała nam również, co zrobić, aby zostać strażnikiem granicznym i jak się przygotować do wykonywania tego zawodu.

   

  Spotkanie ze strażnikiem granicznym - Obrazek 1

    

            Dzieci przedszkolne oraz uczniowie klas IVa i IVb z zaciekawieniem słuchali informacji na temat zawodu oraz oglądali krótkie filmy o pracy strażników. Chętnie zabierali głos i zadawali pytania. Jak wiemy, kilku z naszych uczniów chciałoby w przyszłości nosić mundur, a drugie już spotkanie z przedstawicielami służb mundurowych, na pewno temu sprzyja. Oby im się udało spełnić swe marzenia, a pani Anecie jeszcze raz dziękujemy za interesujące spotkanie.

   

   

 • Turniej Wiedzy Pożarniczej

  Turniej Wiedzy Pożarniczej
  24.01.2019

   

  W czwartek, 24 stycznia, w Szkole Podstawowej im. 76 Pułku Piechoty w Augustowie odbył się Międzygminny konkurs Wiedzy pożarniczej, w którym wzięło udział 27 uczniów ze szkół podstawowych należących do gmin Grabów nad Pilicą, Magnuszew oraz Głowaczów. Gospodarzem konkursu była p. dyrektor - Mariola Żarłok, która serdecznie przywitała uczestników, obserwatorów i gości, wśród których byli m.in.: Hubert Czubaj - Wójt Gminy Głowaczów, Marek Drapała - Wójt Gminy Magnuszew i Anna Plesiewicz - Trzeciak - z.ca wójta Gminy Grabów nad Pilicą.

  Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice - Martyna Sobieraj z klasy piątej i Zuzanna Zbyszyńska z klasy siódmej. W zgłębianiu wiedzy dotyczącej pożarnictwa i pomocy przedmedycznej pomagała im nauczycielka techniki pani Iwona Dymek.

  Turniej Wiedzy Pożarniczej - Obrazek 1

  Komisję konkursową tworzyli: Paweł Kowalski - młodszy brygadier Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach, Wiesław Krześniak - młodszy brygadier Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach oraz druh Robert Grygier - członek Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

  Uczniowie najpierw rozwiązywali test wiedzy z zakresu pożarnictwa, a następnie w przerwie, kiedy komisja sprawdzała oddane prace, zapoznali się ze sprzętem i wozem strażackim zespołu Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowie nad Pilicą. W tym konkursie braliśmy udział po raz pierwszy i naszym reprezentantkom nie udało się przejść do jego finału. Z piątki finalistów najlepszy okazał się reprezentant gospodarzy Aleksander Jodłowski.

  Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki i dyplomy. Wielu uczestników z pewnością spróbuje swoich sił za rok. Mamy nadzieję, że wśród nich znajdą się również nasi reprezentanci.

   

 • W Muzeum Pułaskiego

  W Muzeum Pułaskiego
  23.01.2019

   

  23 stycznia klasy VII i VIII odwiedziły Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce. Tym razem młodzież obejrzała dwie wystawy czasowe: "Oto dni krwi i chwały. Reduta Ordona i rakietnicy Królestwa Polskiego" oraz "Dla Niepodległej...".

   Pierwsza wystawa składała się z dwóch części. Jedna prezentowała wyniki prac archeologicznych na terenie umocnień z czasów obrony Warszawy podczas powstania listopadowego, a druga opowiadała o rakietnikach - eksperymentalnej formacji wojskowej Królestwa Polskiego. Wszystkie eksponaty i informacje związane z tym wojskiem miały dla nas szczególny charakter, ponieważ garnizon rakietników przez cały czas istnienia, aż do 1830 r. stacjonował w Warce. Męska część wycieczki była bardzo zainteresowana techniczną stroną prezentowanego uzbrojenia, a przede wszystkim jego skutecznością na polu bitwy.

  W Muzeum Pułaskiego - Obrazek 1

  Druga wystawa, "Dla Niepodległej" urządzona była w budynku głównym muzeum i składała się z bogatego zbioru "piłsudczanów" - pamiątek po marszałku Józefie Piłsudskim. Mogliśmy tam obejrzeć archiwalne dokumenty, medale pamiątkowe, statuetki, fotografie i przedmioty codziennego użytku związane z twórcą niepodległej Polski. Wszystkie te eksponaty są częścią prywatnej kolekcji Artura Sawy.

   

 • Dzień Babci i Dziadka

  Dzień Babci i Dziadka
  22.01.2019

   

  Po co są babcie i dziadkowie? Jak to po co, po to, by rozpieszczać swoje wnuczęta. Ale we wtorek, 22 stycznia, okazało się, że także po to, by przyjąć zaproszenie wszystkich dzieci z naszej szkoły na uroczyste obchody Dnia Babci i Dnia Dziadka. Oj zrobiło się tłoczno na sali gimnastycznej, która tak naprawdę przeistoczyła się już w salę teatralną. Świadczą o tym scena, kurtyna, reflektory i obniżony sufit. Jedno tylko się nie zgadza. Zamiast rzędów krzeseł na sali stanęły zastawione słodkimi smakołykami stoły.

  Pani dyrektor Agnieszka Suska powitała wszystkich serdecznie, a szczególnie ciepło zwróciła się do przybyłych na uroczystość seniorów. To dla nich przedszkolaki i najmłodsi uczniowie naszej szkoły przygotowali program artystyczny. Czyż może być piękniejszy prezent niż występ wnuczki lub wnuczka na scenie?

  Dzień Babci i Dziadka - Obrazek 1

  Najmłodsze dzieci zaprezentowały na początek „Taniec Babuszek”. Poszły w ruch aparaty i kamery, wzruszeni dziadkowie głośno bili brawa. Potem popłynęły ze szkolnej sceny teksty okolicznościowych wierszyków i piosenek. Goście z nieukrywanym wzruszeniem podziwiali popisy dzieciaków. Nie zabrakło oczywiście życzeń i laurek. O przygotowanie tych ostatni zadbały nie tylko dzieci, ale także członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu.

  Dzień Babci i Dziadka - Obrazek 2

  Do oklasków i pochwał dołączyła również pani dyrektor. Wykorzystała obecność tak wielu gości by wręczyć listy pochwalne uczniom, którzy w pierwszym semestrze uzyskali najlepsze wyniki w nauce. Pokazała też obecnym świeżo wydaną książkę „Dzieje szkoły w Rozniszewie” i zachęciła do jej przeczytania. Wszak nie jedna babcia i nie jeden dziadek byli uczniami tej szkoły.

  Rozmowy przy herbacie i cieście, o które zadbały mamy z Rady Rodziców, trwały jeszcze bardzo długo.

   

 • Uroczystość podsumowania obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości

  Uroczystość podsumowania obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości
  17.01.2019

   

  W czwartek, 17 stycznia, w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie odbyła się uroczystość podsumowania obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wszystkich obecnych powitała pani dyrektor magnuszewskiego zespołu szkół Agnieszka Kozłowska. Wśród gości obecni byli: wójt gminy Magnuszew pan Marek Drapała, przedstawicielka Delegatury kuratorium Oświaty w Radomiu pani Joanna Trzepałka, nauczyciel metodyk z MSCDN w Radomiu pani Leokadia Cieślik, ks. kanonik Florian rafałowski i wszyscy dyrektorzy szkół z terenu gminy Magnuszew.

  Przedsięwzięcia jakie z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości odbyły się w magnuszewskiej szkole uczniowie tej placówki przedstawili w prezentacji multimedialne.

  Naszą delegację najbardziej interesowało rozdanie nagród laureatom I Magnuszewskiego Przeglądu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej na Stulecie Niepodległej Polski, w którym startowała grupa uczniów naszej szkoły. Wszyscy dostali dyplomy i wyróżnienia, a w mini koncercie laureatów, który odbył się tuż po wręczeniu nagród wystąpiła uczennica naszej klasy szóstej Kinga Walencik.

  Uroczystość podsumowania obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości - Obrazek 1

  Kulminacyjnym punktem uroczystości był spektakl „Pisk Białego Orła” przygotowany przez uczniów ZSiPO w Magnuszewie. Przedstawienie pokazywało historię polski pod zaborami widzianą z perspektywy wielopokoleniowej polskiej rodziny.

  Uroczystość podsumowania obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości - Obrazek 2

  Na zakończenie uroczystości zabrali głos wójt Marek Drapała i ks. kanonik Florian Rafałowski. podziękowali serdecznie uczniom i nauczycielom za trud włożony w przygotowanie tego patriotycznego spotkania. Goście, w tym również nasza pani dyrektor Agnieszka Suska wpisali się do księgi pamiątkowej.

  Poniżej prezentujemy filmową relację z wydarzenia przygotowaną przez Kronikę Kozienicką.

   

 • Rozniszewski Finał WOŚP

  Rozniszewski Finał WOŚP
  12.01.2019

   

  Podobnie jak rok temu i tym razem dołączyliśmy do wspaniałej inicjatywy charytatywnej - drugiego w historii Rozniszewa finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Impreza odbyła się w sobotę, 12 stycznia, w budynku i na boisku OSP w Rozniszewie.

  Celem tegorocznego finału będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.

  Rozniszewski Finał WOŚP - Obrazek 1

  Po raz pierwszy to uczniowie-wolontariusze z naszej szkoły kwestowali z puszkami WOŚP. To do nich trafiały datki uczestników rozniszewskiej imprezy. A nie było ich mało, tzn. ani uczestników, ani zebranych pieniędzy. Zeszłoroczny wynik - 4 541, 64 zł został poprawiony. W tym roku udało się zebrać  blisko 13 000 złotych!!!

  Rozniszewski Finał WOŚP - Obrazek 2

  Podczas finału nie zabrakło różnorakich atrakcji - przejażdżki specjalnymi (terenowymi i zabytkowymi) autami i quadami, pokaz jednostki ratowniczej OSP Chmielew i OSP Rozniszew, licytacje atrakcyjnych przedmiotów (w tym lampionów przygotowanych przez naszych uczniów), malowanie buziek najmłodszym, fotobudka, pokaz filmowy dla dzieci, gry i zabawy z animatorką, ognisko z kiełbaskami, kącik kawowy ze słodkościami, świeży popcorn i wata cukrowa, a na zakończenie tradycyjne światełko do nieba.

  Rozniszewski Finał WOŚP - Obrazek 3

  Zabawie towarzyszyła oprawa muzyczna prowadzona przez DJ’a i muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Fun To The Grave oraz finalisty The Voice of Poland Piotra Kowalczyka.

  Rozniszewski Finał WOŚP - Obrazek 4

  Oprócz wolontariuszy byli tam również inni nasi uczniowie z rodzinami, nauczyciele i przyjaciele szkoły. Organizatorom rozniszewskiego finału należą się serdeczne podziękowania i gratulacje - SIEMA!

   

 • Spotkanie z pilotem Markiem Drapałą

  Spotkanie z pilotem Markiem Drapałą
  09.01.2019

   

  W środę, 9 stycznia, odwiedził nas Wójt Gminy Magnuszew pan Marek Drapała. Przyjechał na spotkanie z uczniami starszych klas naszej szkoły. Tym razem spotkanie nie dotyczyło bezpośrednio obecnej profesji pana Marka. Zaprosiła go do nas pani Agata Janowska-Wachnik, nauczyciel doradztwa zawodowego.

  W ramach realizacji planu doradztwa zawodowego odbywają się spotkania z przedstawicielami różnych zawodów. Goście opowiadają o swojej pracy, o drodze jaką musieli w życiu pokonać, aby zajmować się tym czy się obecnie zajmują.

  Toteż pan Marek też opowiadał o szkołach, które skończył, o swoich życiowych wyborach. Najciekawsze dla uczniów było to, jak nasz obecny wójt został pilotem. Nie jeden chłopiec, a może i dziewczynka marzą, by zostać lotnikiem. Okazało się, na przykładzie pana Marka, że jest to marzenie w pełni do zrealizowania, nawet dla dziecka ze wsi.

  Spotkanie z pilotem Markiem Drapałą - Obrazek 1

  Ciekawym fragmentem spotkania było zademonstrowanie przez gościa makiety kokpitu samolotu pasażerskiego  Bombardier Q-400, który pilotował on podczas pracy w Eurolocie. Ponieważ pan Marek był również pilotem wojskowym nie mogło zabraknąć pytań na ten temat. Uczniowie zainteresowani byli wymaganiami jakie stawia się pilotowi maszyn wojskowych, a także sposobami ratunkowego katapultowania się z uszkodzonej maszyny. Gość starał się szczegółowo odpowiedzieć na wszystkie pytania.

  Dziękujemy panu Wójtowi za znalezienie czasu na spotkanie z nami. W planach mamy więcej spotkań z przedstawicielami różnych zawodów. Relacje z nich w zakładce Doradztwo zawodowe (lewe menu).

   

 • Podsumowanie zbiórki elektrośmieci

  Podsumowanie zbiórki elektrośmieci
  09.01.2019

   

  Na początku grudnia ubiegłego roku przystąpiliśmy do akcji „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” zorganizowanej przez Green Office Ecologic Sp. o. o. pod patronatem honorowym Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

  Jak na pierwszy raz udało się naszym zdaniem całkiem nieźle. Zebraliśmy ponad 4 tony elektrośmieci (dokładnie 4 235 kg). Oczywiście trudno sobie wyobrazić, że taką ilość zużytego sprzętu elektrycznego przyniosły dzieci. Były one propagatorami tego przedsięwzięcia w okolicy. To dorośli dostarczyli na plac szkolny zużyty sprzęt. Czegóż tam nie było: lodówki, odkurzacze, żelazka, sprzęt komputerowy, stare grzejniki, roboty kuchenne, telewizory i mnóstwo innych rzeczy.

  Podsumowanie zbiórki elektrośmieci - Obrazek 1

  Za zebrany sprzęt dostaliśmy wielofunkcyjne (kopiowanie, skanowanie i drukowanie) urządzenie firmy Samsung, dwa zestawy głośników komputerowych i pokaźną ilość, zawsze w szkole potrzebnego, papieru xero.

  Wszystkim, którzy dostarczyli nam elektrośmieci serdecznie dziękujemy i zapraszamy w przyszłym roku! jednocześnie przypominamy, że w szkole przez cały czas zbieramy stare baterie i akumulatory, makulaturę i plastikowe nakrętki od butelek i innych pojemników.

   

 • Góra Grosza 2018/2019

  Góra Grosza 2018/2019
  08.01.2019

   

  Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet, pn. Góra Grosza. Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Organizatorem akcji jest Towarzystwo Nasz Dom.

  Również i my, tak jak w poprzednich latach, wzięliśmy udział w 19. edycji tej akcji. Uczniowie, a szczególnie przedszkolaki  nie zawiedli, każdy przyniósł tyle, ile mógł– w myśl zasady: Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

  Góra Grosza 2018/2019 - Obrazek 1

  Przez dwa dni: poniedziałek i wtorek trwała akcja sortowania i liczenia zebranych monet. Okazało się, że zebraliśmy ich ponad 50 kg, na łączną kwotę 685 zł. To porównywalnie do poprzedniego roku, ale wydaje się, że tych pieniędzy powinno być więcej. Chociażby dlatego, że przybyło w naszej szkole uczniów. Trzeba mieć nadzieję, że w kolejnej, jubileuszowej bo 20. Górze Grosza wykażemy się lepiej.

  Dla motywacji podamy, że w poprzedniej, 18. edycji akcji zebrano 2 858 317,62 zł, a od początku czyli przez 18 edycji - blisko 38 mln złotych.

   

 • Wydanie książki "Dzieje szkoły w Rozniszewie"

  Wydanie książki "Dzieje szkoły w Rozniszewie"
  24.12.2018

   

  Otrzymaliśmy wspaniały prezent gwiazdkowy. W grudniu tego roku wydana została książka o historii naszej szkoły. Publikacja nosi tytuł „Dzieje szkoły w Rozniszewie.

  Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Pokolenia”, w związku z Jubileuszem 150-lecia istnienia szkoły podstawowej w Rozniszewie, wystąpiło do LGD „Puszcza Kozienicka” z wnioskiem  o wydanie okolicznościowej publikacji  i otrzymało wsparcie  w ramach naboru grantowego „Promowanie obszaru objętego LSR poprzez imprezy, wydarzenia i warsztaty wzmacniające kapitał społeczny obszaru LGD”, w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszaru Wiejskich na lata 2014-2020.

  Wydanie książki "Dzieje szkoły w Rozniszewie" - Obrazek 1

  Szkoła w Rozniszewie powstała w 1868 roku. Obecny rok jest rokiem jubileuszu 150–lecia jej istnienia. Oprócz funkcji oświatowej, szkoła ta pełniła i pełni w małym środowisku wiejskim także ważną rolę kulturotwórczą i jest zarazem depozytariuszem pamiątek przeszłości i tradycji lokalnych. Głównym celem opracowania i wydania publikacji jest utrwalenie wiedzy o przeszłości historycznej Rozniszewa i okolic oraz o dokonaniach ludzi tu mieszkających, poprzez zebranie materiałów i wydanie książki o historii szkoły w Rozniszewie. Publikacja „Dzieje szkoły w Rozniszewie” obejmuje lata od 1866 do 2018.

  Książka  zawiera  kalendarium historyczne, informacje o dyrektorach, nauczycielach, pracownikach i absolwentach oraz ich dokonaniach na przestrzeni 150 lat. Została przedstawiona w niej także współczesność szkoły, jej osiągnięcia i funkcja jaką pełni w środowisku lokalnym.

  Autorami książki są Państwo Anna i Leszek Owczarczykowie członkowie Stowarzyszenia i jednocześnie nauczyciele pracujący w szkole w Rozniszewie od ponad 35 lat.

  Publikacja udostępniania będzie bezpłatnie.

  Dla zaciekawienia publikacją zamieszczamy spis treści:

  Rozdział I Imperator w złoconych ramach, czyli pierwsze półwiecze

  Rozdział II Brzoskwinie i wczesne morele, czyli między wojnami

  Rozdział III Po wojnie, czyli epoka kierownika Pęksyka

  Rozdział IV Kadrowe potyczki dyrektora Boryczki, czyli lata siedemdziesiąte

  Rozdział V „Prezenty” pani Zosi, czyli szkoła w budowie

  Rozdział VI Komputery, akcje i tonery, czyli piąta szkoła

  Rozdział VII Więcej niż szkoła, czyli XXI wiek

  Rozdział VIII Przeszłość – to jest dziś, tylko cokolwiek dalej, czyli jubileusz 150–lecia

  Publikacja powstała dzięki środkom otrzymanym z LGD „Puszcza Kozienicka”, ale głównie dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu autorów książki oraz wsparciu i pomocy ze strony właściciela i pracowników Drukarni Kuman-Art. z Kielc. Serdecznie dziękujemy.

  Zapraszamy do lektury tego niezwykłego Wydawnictwa.

   

 • Szkolne Spotkanie Wigilijne

  Szkolne Spotkanie Wigilijne
  21.12.2018

   

  Dziś ostatni dzień zajęć przed Świętami Bożego Narodzenia. W szkole już świąteczny nastrój. W klasach choinki, w oknach zimowe dekoracje, na parterze Drzewko Spełnionych Życzeń, na którym każdy może zawiesić choinkową bombkę z życzeniami dla dowolnie wybranej osoby. A do tego snujące się po szkole zapachy świątecznych smakołyków świadczące o tym, że klasowe spotkania wigilijne już się odbyły. Najwyższy zatem czas na Szkolne Spotkanie Wigilijne.

  Tegoroczny spektakl jasełkowy nie był całkiem tradycyjny. Uczniowie przygotowali go pod okiem pani katechetki Iwony Kuźni. Pod na pozór mało świątecznym tytułem -„Co odmieniło naszą klasę” kryła się historia odwiecznej walki dobra ze złem, ale tocząca się we współczesnej klasie trochę przypominającej naszą klasę piątą (może z powodu aktorów?).

  Rozbrykana, rozgadana gromada uczniów dostrzega nagle Anioła, który po dokładniejszym zbadaniu, okazuje się nie być „podróbą”. Wkrótce pojawia się też Diabeł, któremu powierzono zadanie pozyskania jak największej ilości grzesznych duszyczek. Jak można się domyśleć wygrywa jednak Anioł i zabiera klasę niebiańską rakietą do betlejemskiej szopki.

  Szkolne Spotkanie Wigilijne - Obrazek 1

  Ta część przedstawienia przypomina już prawdziwe jasełka - Święty Józef, Matka Boża z Dzieciątkiem, trzej królowie i pastuszkowie z darami. Do nich dołączają nasi „piątoklasiści”. Oni też mają swoje dary dla nowonarodzonego Chrystusa. Ofiarowują mu swoje przytulanki, resoraki, słodycze, latarkę do czytania pod kołdrą, zdalnie sterowany samochód, narty czy kredki. A wśród tych darów pojawia się też dobre zachowanie.

  Po powrocie do szkoły klasa całkowicie się odmienia. Do tego stopnia, że nie poznaje ich własna wychowawczyni. Na pytanie „co ich tak odmieniło?” zgodnym chórem odpowiadają - BOŻE NARODZENIE!

  Szkolne Spotkanie Wigilijne - Obrazek 2

  Całość inscenizacji uzupełniły świąteczne piosenki i kolędy. Po przedstawieniu obejrzeliśmy jeszcze obiecany przez klasę ósmą pokaz fotek z fotobudki. Spotkanie zakończyło się życzeniami, które pani dyrektor Agnieszka Suska skierowała do wszystkich obecnych i ich rodzin. Po połamaniu się tradycyjnym opłatkiem udaliśmy się do domów.

  Szkolne Spotkanie Wigilijne - Obrazek 3

  Należ się jeszcze wyjaśnienie, gdzie w tym czasie podziewała się klasa szósta. Otóż już wcześnie rano pojechali do Fabryki Bombek na warszawską Pragę. Nie tylko mogli zobaczyć jak powstają te szklane cudeńka, ale także zakupić choinkowe bombki. Z wrażenia zapomnieli, że takie wizyty uwiecznia się na zdjęciach i zrobili tylko jedną fotkę po powrocie. W przyszłym roku musimy się tam wybrać sami.

   

 • Nareszcie zima!

  Nareszcie zima!
  17.12.2018

   

  Wreszcie się udało! A co? Zapisać w dzienniku temat zajęć z wychowania fizycznego -„Gry i zabawy na śniegu”.

  Ostatniej nocy spadło go… no może ciut więcej niż trochę. Pierwszo- i drugoklasiści postanowili to zaraz wykorzystać. Przed wf-em nie rozebrali się, a ciepło ubrali, wyciągnęli szkolne sanki i ruszyli na plac szkolny. Nareszcie coś innego, bo zimy nas ostatnio nie rozpieszczają prawdziwie zimową pogodą.

  Maluchy szalały na sankach: to ciągnąc się na nich wzajemnie, to próbując zjeżdżać z górki. Tylko skąd wziąć koło szkoły górkę. W jej charakterze wystąpiło tym razem „rondo”, na którym zawracają szkolne autobusy.

  Nareszcie zima! - Obrazek 1

  Niektórzy rzucali śnieżkami, czy próbowali ulepić bałwana. Nie wyszedł zbyt duży. Byli też tacy, którzy testowali urządzenia nowej siłowni zewnętrznej, które niedawno pojawiły się przy szkolnym parku. Każda zimowa forma aktywności fizycznej jest jak najbardziej godna polecenia. Byle tylko prawdziwa zima potrwała dłużej!

   

 • Szkolna Fotobudka

  Szkolna Fotobudka
  17.12.2018

   

  „Nie lubię poniedziałków” - powiedzenie, które doczekało się nawet wersji filmowej - krąży również wśród naszych uczniów. Postarali się ten stan rzeczy zmienić ósmoklasiści. W dzisiejszy poniedziałek przygotowali dla młodszych kolegów nie lada atrakcję - szkolną fotobudkę.

  Nie było to trudne w realizacji: szkolny aparat, fragmenty dekoracji Teatr-zyku Figiel-ek i elementy stroju oraz rekwizyty z garderoby Figiel-ka lub przyniesione przez uczniów. I zaczęła się zabawa.

  Fotografowani prześcigali się w pomysłach nie tylko na zabawne i niekonwencjonalne przebranie, ale również na śmieszne inscenizacje. Poniedziałkowe przerwy mijały błyskawicznie i to nie tylko z powodu błysków lampy aparatu fotograficznego.

  Szkolna Fotobudka - Obrazek 1

  Z tego też powodu zapomniano o oddziale zerowym. Dlatego też, by „zerówkowicze” nie zostali pokrzywdzeni, trzy dni później szkolna fotobudka znowu zagościła na szkolnym korytarzu. I znowu wesoło się bawili zarówno fotografowani, jak i fotografujący. Czekamy na więcej takich pomysłów.

  Szkolna Fotobudka - Obrazek 2

  Z wykonanych zdjęć powstał pokaz slajdów, który klasa ósma ma zamiar odtworzyć podczas szkolnego Spotkania Wigilijnego.

   

 • Świąteczne ozdoby

  Świąteczne ozdoby
  16.12.2018

   

  Rada Rodziców naszej szkoły tak jak i w latach poprzednich postanowiła zorganizową Warsztaty Bożonarodzeniowe. Podczas warsztatów powstają piękne świąteczne stroiki, wianki, choinki i inne ozdoby. Pierwsze spotkanie odbyło się w piątek, 16 listopada, a następne w kolejne piątki.

  Panie biorące udział w warsztatach już znacznie wcześniej zadbały o zgromadzenie potrzebnych materiałów. Oczywiście trzeba się było wybrać do lasu czy do ogrodów własnych i sąsiadów gdyż świąteczne ozdoby wykonywane są z natutalnych materiałów. Potem wystarczy tylko specjalistyczny sprzęt - pistolety do klejenia na gorąco, sekatory, cążki i szczypce do cięcia i formowania drutu oraz twórcza wyobraźnia.

  Świąteczne ozdoby - Obrazek 1

  Piątkowe spotkania to także świetnia okazja do kontaktów towarzyskich. Można swobodnie porozmawiać o sprawach szkoły, ale nie tylko. Mamom tworzącym prawdziwe Bożonarodzeniowe cudeńka towarzyszą dzieci. Te troszkę starsze biorą czynny udział w warsztatach, a te trochę mniejsze po prostu świetnie się bawią.

  Finałem całej akcji są weekendowe Kiermasze Świąteczne, podczas których można się zaopatrzyć w świąteczne ozdoby. W tym roku takie kiermasze odbyły się w sobotę 8 grudnia oraz w dwie kolejne niedziele - 9 i 16 grudnia. W sprzedaży pomagali uczniowei ze Szkolnego Koła Wolontariatu. Wszak to na ich potrzeby jak też i na potrzeby Rady Rodziców przeznaczane są zarobione ze sprzedaży pieniądze.

  Świąteczne ozdoby - Obrazek 2

  Jako, że świątecznych ozdób było bardzo dużo, informujemy, że będzie je można nabyć podczas Gminnego Spotkania Wigilijnego, która rozpocznie się jutro, tj. 19 grudnia, na placu nowego placu targowiska "Mój Rynek". Szukajcie tam naszego stoiska. Zapraszamy!

   

 • Wystawa malarstwa Luizy Wemberger

  Wystawa malarstwa Luizy Wemberger
  14.12.2018

   

  Galeria „Na piętrze” zaprosiła nas dzisiaj na wernisaż kolejnej wystawy. Tym razem była to wystawa malarstwa pani Luizy Wemberger.

  Pani Luiza - mieszkanka Warki, swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła 10 lat temu. Wśród prac autorki oglądać można pejzaże oraz architekturę, do których inspiracje czerpała z licznych podróży po świecie. Znaczną część jej dorobku stanowią także portrety, które świadczą
  o jej pewnej ręce i swobodzie malowania.

  Wspólnym mianownikiem obrazów Luizy Wemberger jest kolor, którym jak sama mówi – lubi się bawić. Podczas wernisażu malarka przedstawiła się uczniom, powiedziała kilka słów o sobie i o swojej rodzinie, która jest dla niej bardzo ważna. Tak ważna, że stała się tematem nie jednej pracy.

  Wystawa malarstwa Luizy Wemberger - Obrazek 1

  Jak zwykle uczniowie obecni na wernisażu zadawali wiele pytań. Pytali o warsztat pracy, technikę malarstwa olejnego, dobór gamy kolorów i wreszcie o poszczególne obrazy prezentowane na wystawie. Tych pytań zrobiło się tak dużo, że interweniować musiała sama pani dyrektor. Godna podziwu jest wytrwałość z jaką pani Luiza starała się na wszystkie z pytań dzieci odpowiedzieć.

  Wystawa malarstwa Luizy Wemberger - Obrazek 2

  Na zakończenie spotkania w naszej Galerii pani dyrektor Agnieszka Suska podziękowała pani Luizie za udostępnienie prac i obecność na wernisażu. Malarka otrzymała również w podziękowaniu od uczniów świąteczny, bożonarodzeniowy stroik. Obecni na wernisażu dorośli mogli wreszcie przyjrzeć się prezentowanym pracom. Nasi uczniowie widzieli je już od kilku dni. A samą wystawę można oglądać do ferii zimowych. Zapraszamy!

  Wystawa malarstwa Luizy Wemberger - Obrazek 3

   

 • Spotkanie z radnymi

  Spotkanie z radnymi
  13.12.2018

   

  Co to jest Rada Gminy i czym się zajmuje? Jakie są obowiązki radnego? Na czym polega jego praca? - na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć naszym siódmo- i ósmoklasistom radni Rady Gminy Magnuszew, panowie Michał Korczak z Rozniszewa i Daniel Grzeszczak z Anielina.

  W czwartek, 13 grudnia, odbyło się spotkanie uczniów klas siódmej i ósmej z radnymi z naszego obwodu szkolnego. Inicjatorem spotkania był pan Leszek Owczarczyk - nauczyciel wiedzy o społeczeństwie w naszej szkole.

  Pan Michał i pan Daniel zapoznawali uczniów z działaniem Rady Gminy oraz pracą i obowiązkami radnego. Tematyka lokalnej samorządności i samorządności szerzej rozumianej jest bardzo ważna dla uczniów, wszak w szkole działa Rada Uczniów i taka lekcja bardzo się przyda członkom tego organu.

  Spotkanie z radnymi - Obrazek 1

  Podczas spotkania powstał pomysł przyjrzenia się pracom Rady Gminy „na żywo”, a także pomysł powołania Młodzieżowej Rady Gminy. Życzymy powodzenia w realizacji obu tych przedsięwzięć.

  Na zakończenie spotkania pani dyrektor Agnieszka Suska przekazała na ręce obecnych radnych świąteczne życzenia dla całej Rady Gminy Magnuszew, a dziewczynki z klasy ósmej obdarowały radnych świątecznymi stroikami.

   

 • Muzealne warsztaty

  Muzealne warsztaty
  12.12.2018

   

  Idąc śladami starszych kolegów również uczniowie klas I-III pojechali do radomskiego Muzeum im. Jacka Malczewskiego na muzealne warsztaty. To nowy kierunek naszych wypraw, wcześniej tam raczej nie jeździliśmy. Dlaczego właśnie teraz wyjazdy do radomskiego Muzeum stały się takie popularne?

  Muzeum w Radomiu zaprezentowało program edukacyjny, skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którego celem ma być popularyzacja wiedzy historycznej, archeologicznej, etnograficznej, przyrodniczej i plastycznej. Edukacja muzealna jest cennym uzupełnieniem zajęć dydaktycznych prowadzonych w szkołach. Program składa się z lekcji muzealnych i warsztatów prowadzonych przez pracowników wszystkich działów radomskiego Muzeum. Podczas lekcji wiedza przekazywana jest uczniom poprzez różnego rodzaju prelekcje, pokazy praktyczne, prace z dziełami sztuki i zabytkami oraz z wykorzystaniem różnorodnych multimediów. 

  Nasi uczniowie, podzieleni na grupy, uczestniczyli w warsztatach poświęconych tkactwu i rzeźbie z gliny. Podczas tych pierwszych zostali zapoznani z podstawową techniką wyrobu tkanin, dowiedzieli się co to jest wątek i osnowa i sami spróbowali swoich sił w projektowaniu i wykonaniu pięknych tkanin. Ze względów, nazwijmy je: czasowo-technicznych swoje prace wykonywali z papieru.

  Muzealne warsztaty - Obrazek 1

  Podczas warsztatów rzeźbienia w glinie już nie było taryfy ulgowej - należało zmierzyć się z tym mokrym i niezbyt czystym surowcem. Wynagrodzeniem okazały się piękne i różnorodne gliniane rzeźby i naczynia.

  Muzealne warsztaty - Obrazek 2

  Na zakończenie pobytu w Muzeum nasi uczniowie obejrzeli znaną już z opowiadań starszych kolegów wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi i jego epoce.

  Muzealne warsztaty - Obrazek 3

  Z pewnością nie była to ostatnia wizyta w radomskim muzeum.

   

 • Choinkowe warsztaty

  Choinkowe warsztaty
  11.12.2018

   

  Pani Wioleta, mama Karola z trzeciej klasy, jest niezastąpionym organizatorem wszelkiego rodzaju warsztatów plastycznych. W przededniu świąt Bożego Narodzenia zaproponowała Przeprowadzenie warsztatów florystycznych, podczas których uczniowie klas I-III przygotowaliby świąteczne drzewka ze świerkowych gałązek.

  Sala klasy drugiej ledwo pomieściła uczestników tych zajęć jako, że oprócz dzieci wzięli w nich udział rodzice. Po prostu dorośli byli potrzebni do obsługi np. pistoletów do klejenia na gorąco. Jest to czynność, przy której łatwo się poparzyć.

  Choinkowe warsztaty - Obrazek 1

  Każdego, kto wszedł na początku zajęć do sali numer 3, witał cudowny zapach świerkowych gałązek. To z nich powstały po chwili śliczne drzewka, które zostały pomysłowo udekorowane. Każdy maluch mógł zabrać swoje drzewko do domu, ale kilka z nich pozostało w szkole. Uzupełniły one dekoracje świąteczne, które zaczęły się pojawiać  w klasach.

  Choinkowe warsztaty - Obrazek 2

  Formuła wspólnych działań rodziców i ich pociech po raz kolejny świetnie się sprawdziła. Cieszy nas, że podczas takich wydarzeń coraz większa grupa rodziców pojawia się w szkole . Oby tak dalej!

   

 • Zbiórka karmy dla bezdomnych psów

  Zbiórka karmy dla bezdomnych psów
  10.12.2018

   

  Kozienicka Gospodarka Komunalna Spółka z o. o. prowadzi od kilku lat przytulisko dla bezdomnych zwierząt, głównie psów. Zwierzaki znajdują tutaj opiekę i pomoc weterynaryjną, a także przyszłe domy. Prezes spółki pan Robert Wojcieszek dba o to by psy nie trafiały do schronisk, a znajdowały nowych właścicieli.

  Już po raz czwarty Rada Uczniów naszej szkoły zorganizowała zbiórkę karmy dla psiaków z kozienickiego przytuliska. Samą zbiórką zajęły się dziewczynki z klasy piątej, aktywnie pomagały im w tym ósmoklasistki.

  Zbiórka karmy dla bezdomnych psów - Obrazek 1

  W poniedziałek, 10 grudnia, reprezentanci klasy piątej i Rady Uczniów zapakowali zebraną karmę do szkolnego busa i razem z panem Tomaszem Dymkiem, wychowawcą klasy piątej, pojechali do Kozienic. Na miejscu powitał nas osobiście sam pan prezes Robert Wojcieszek i serdecznie podziękował nam za przywiezioną żywność dla psów. Pamiętał, że to nasza szkoła rozpoczęła taką zbiórkę i powiedział, że kozienickie szkoły też zaczęły organizować podobne akcje. Wszyscy członkowie delegacji otrzymali pamiątkowe upominki.

  Zbiórka karmy dla bezdomnych psów - Obrazek 2

  Szkoda jednak, że nie wszyscy członkowie naszej szkolnej społeczności włączyli się w zbiórkę. To trochę martwi, bo już jedna duża paczka chipsów kosztuje tyle samo, co puszka karmy. Może w przyszłym roku będzie lepiej.

   

 • Mikołajkowa wycieczka do Radomia

  Mikołajkowa wycieczka do Radomia
  06.12.2018

   

  Czwarto- i piątoklasiści sami postarali się o mikołajkowy prezent. Zafundowali sobie wyjazd do Radomia. W Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu obejrzeli spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza” wyreżyserowany przez Macieja Wojtyszkę na podstawie powieści Lucy Maud Montgomery pod tym samym tytułem, a w Muzeum im. Jacka Malczewskiego uczestniczyli w warsztatach związanych z czasami Mikołaja Kopernika i zwiedzili wystawę poświęconą naszemu wielkiemu astronomowi.

  Sentymentalna i jednocześnie pełna humoru historia rudowłosej, nieco osobliwej dziewczynki o wybujałej wyobraźni w wersji scenicznej bardzo się naszym uczniom spodobała. Pomysłowa scenografia, bogaty ruch sceniczny, mnóstwo piosenek, wielu aktorów, niektórzy niewiele starsi od młodych widzów, a przede wszystkim humorystyczne dialogi spowodowały, że dwie godziny minęły błyskawicznie i nikt się nudził.

  Mikołajkowa wycieczka do Radomia - Obrazek 1

  „Ania z Zielonego Wzgórza" to opowieść ponadczasowa - o sensie życia, sile przyjaźni i potrzebie tolerancji. Tytułowa bohaterka pokazuje, że warto być otwartym na drugiego człowieka, bo jego odmienność jest wartością, a uczynione dobro zawsze do nas powraca. Miejmy nadzieję, że to przesłanie sztuki pozostanie na dłużej w umysłach naszych dzieci.

  Mikołajkowa wycieczka do Radomia - Obrazek 2

  Nie mniej ciekawa okazała się wizyta w radomskim muzeum. Podzieleni na dwie grupy uczniowie obejrzeli wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi i jego epoce. Przewodnik oprowadzający nas po ekspozycji bardzo ciekawie o niej opowiadał i szczegółowo odpowiadał na pytania dzieciaków. Największe zainteresowanie wzbudziło życie ówczesnych mieszkańców miast, ich stroje, potrawy, które spożywali i… zabawki dla dzieci.

  W części wystawy przedstawiającej miejsce pracy wielkiego astronoma doszło do iście kosmicznej koincydencji  (to astronomiczne słowo z czasów Kopernika oznaczające jednoczesne wystąpienie kilku zjawisk lub zdarzeń jak najbardziej tu pasuje) - jak możecie się przekonać na zdjęciu spotkało się trzech Mikołajów i to w dzień Świętego Mikołaja.

  Mikołajkowa wycieczka do Radomia - Obrazek 3

  Uczniom spodobały się również towarzyszące wystawie warsztaty, podczas których mogli spróbować średniowiecznej kaligrafii - gęsim piórem i atramentem dzieci pisały po raz pierwszy, sztuki projektowania witraży, sztuki ziołolecznictwa - każdy mógł samodzielnie sporządzić własną, ziołową miksturę, a także zmierzyć się z puzzlami - układaliśmy portret Mikołaja Kopernika.

  Mikołajkowa wycieczka do Radomia - Obrazek 4

  Na koniec wizyty w Muzeum miła niespodzianka - z okazji imienin Mikołaja zwiedzanie i warsztaty okazały się bezpłatne - oby częściej zdarzały się nam takie prezenty. Dziękujemy!

  W materiale wykorzystano zdjęcia ze strony http://www.teatr.radom.pl/spektakl,ania-z-zielonego-wzgorza,406 .

   

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Rozniszewie
  Rozniszew 29, 26-910 Magnuszew
 • (+48) 62-19-005

Galerie zdjęć