• Zakurzona królewna - 15-lecie Figiel-ka

•

Już od piętnastu lat zabawa choinkowa w naszej szkole rozpoczyna się od spektaklu przygotowanego przez ekipę Teatr-zyku Figiel-ek. 10 lutego odbyła się dziewiętnasta premiera Figiel-ka. Tym razem mieliśmy możliwość obejrzenia sztuki Piotra Rowickiego „Zakurzona królewna”.

Utwór zgłoszony do 28. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2017 otrzymał tam wyróżnienie. Wybrała go w tym roku i wyreżyserowała twórczyni teatrzyku pani Anna Owczarczyk. Opracowaniem muzycznym, dźwiękowym i oświetleniem zajął się pan Leszek Owczarczyk, a w przygotowaniu rekwizytów i kostiumów pomogły panie Iwona Dymek i Grażyna Jakóbczak.

Gdzie śpi Bezzębny Wilk (w tej roli Mateusz Bobrowski), Smutny Diabeł (Michał Figlewicz) przygrywa na gitarze, a Zakurzona Królewna (Zuzanna Dyga) ciężko wzdycha? W teatrze lalek oczywiście, a właściwie w teatralnym magazynie, do którego nikt już nie zagląda.

Choć lalki dawno zniknęły z afisza, to nadal mają nadzieję na powrót w światła reflektorów, nawet za cenę “dużej roli po warunkach”. Nadziei na lepsze nie traci nawet  Sam Kapturek (Paulina Michalczyk), który zgubił dziewczynkę idąc z nią do babci albo Cień (Zuzanna Zbyszyńska), nieodłącznie związany z teatrem, którego początki sięgają starożytnych Chin.

Wśród lalek jest także Król (Oliwier Kamiński), co ma kłopoty z pamięcią, a kiedy się budzi odruchowo zaczyna szykować się na wojnę. Tym razem może nawet słusznie...
          Niespodziewany obrót spraw prowadzi do sprzedaży teatru i zamiany budynku w galerię handlową. Lalki dostają angaż w strefie promocji produktów spożywczych, chociaż nie jest im to specjalnie w smak. Pierwsze szmery buntu przeradzają się w gotowość do walki o ukochany teatr. Jednak nie wszystko potoczy się tak łatwo. Jaki będzie dalszy los lalek? Czy teatr zwycięży? Odrobina magii i wiara w marzenia z pewnością pozwolą zbliżyć się do zwycięstwa.

Obsadę sztuki uzupełniają: Płaszcz – Kiedyś Magiczny (Kinga Talaga), Reżyser (Magda Korczak) i Animatorka (Aleksandra Walencik).

Premiera zakończyła się pełnym sukcesem i burzliwymi oklaskami dla występujących. Pani dyrektor Agnieszka Suska podziękowała młodym aktorom i twórcom spektaklu, a ponieważ 15-lecie to okazja ku temu wspaniała, zaprosiła na scenę wszystkich aktorów Teatr-zyku Figiel-ek obecnych na sali, którzy w ciągu piętnastu lat pojawiali się na deskach teatrzyku w mniejszych lub większych rolach. Nikomu nie wypominamy wieku, ale niektórzy wyglądali całkiem dorośle. Wszyscy, bez względu na wspomniany wiek, otrzymali pamiątkowe znaczki przygotowane specjalnie na 15-lecie teatrzyku.

My też dołączamy się do życzeń i gratulacji i nie ukrywamy, że z niecierpliwością czekamy na kolejną premierę i następne piętnaście lat.